Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.
Myjka wysokociśnieniowa jest to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w wielu sytuacjach, tak dobrze znanych posiadaczom domów jednorodzinnych, domków letniskowych czy małych firm. Myjka ciśnieniowa wbrew utartym stereotypom potrzebna jest nie tylko do mycia samochodu czy roweru. Z pomocą myjki ciśnieniowej skutecznie umyjemy większość domowego sprzętu, przydomowe powierzchnie takiej jak chodniki, tarasy, płoty, kostkę brukową czy elewację domu. Jeśli posiadasz dom z ogrodem, samochód, rower, narzędzia ogrodnicze lub kosiarkę zastanów się nad zakupem myjki a my postaramy się pomóc Ci w odpowiednim wyborze właściwego modelu. Myjka ciśnieniowa do domu to niezastąpione narzędzie, dzięki któremu porządkowanie przestrzeni będzie łatwiejsze, szybsze i bardziej efektywne.
Firma Nilfisk powstała w oparciu o wizję produkowania i sprzedawania Klientom na całym świecie produktów najwyższej jakości. Od ponad 100 lat firma Nilfisk, w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku i Klientów, dostarcza im innowacyjne produkty i rozwiązania.
Myjki duńskiej firmy Nilfisk cechuje:
Myjki ciśnieniowe amatorskie do użytku domowego najczęściej zasilane są prądem jednofazowym zmiennym 230 V. Mówiąc prościej, są to myjki, które można podłączyć do zwykłego domowego kontaktu. Aby myjka ciśnieniowa działała poprawnie, potrzebne jest podłączenie do ujęcia wody (kran) oraz do prądu.
Myjka ciśnieniowa składa się z silnika elektrycznego (szczotkowego lub indukcyjnego) zespolonego z pompą ciśnieniową, która ma za zadanie zwiększyć siłę pompowanej wody. Po uruchomieni silnika elektrycznego, napęd uruchamia pompę, która zwiększa ciśnieniem wody i pompuje ją przez wąż ciśnieniowy, pistolet i lancę do dyszy ciśnieniowej, która znajduje się na końcu lancy. Wysokie ciśnienie powstaje dzięki dyszy ciśnieniowej. To mały otworek w dyszy spiętrza wodę i powstaje ciśnienie. Jeżeli nie założymy dyszy ciśnieniowej na lancę to nie uzyskamy wysokiego ciśnienia. Ważnym aspektem jest bardzo dokładny dobór dysz do danego modelu myjki. Klienci bardzo często popełniają błędy przez zły dobór dysz co w konsekwencji powoduje w wielu przypadkach uszkodzenie pompy. Dzięki zastosowaniu pompy ciśnieniowej wielokrotnie zwiększamy ciśnienie podawanej (pompowanej) wody. Duże ciśnienie i siła z jaką podawana jest woda bardzo dokładnie i szybko czyści wszelkiego rodzaju powierzchnie, dodatkowo zużywa przy tym mniejszą ilość wody niż byłaby potrzebna podczas tradycyjnego mycia za pomocą węża ogrodowego. Myjki ciśnieniowe do użytku domowego mają ciśnienie w granicach od 100 do 160 bar, a wydatek wody (ilość wody jaką jest w stanie tłoczyć pompa w czasie 1 godziny pracy) oscyluje w granicach od 300 do 650 litrów na godzinę. Dla przykładu woda w kranie ma ciśnienie około 3-4 bar, używając węża ogrodowego o średnicy ½ cala w ciągu godziny możemy zużyć około 2000 litrów wody. Myjka ciśnieniowa jest to doskonałe urządzenie, dzięki któremu zwiększamy ciśnienie wody. Wysokie ciśnienie jest dużo bardziej skutecznym sposobem na usuwanie brudu, zarówno świeżego jak i zaschniętego. Mycie takimi urządzeniami jest skuteczniejsze, wygodniejsze oraz szybsze niż w tradycyjny sposób, poza tym bardziej oszczędne. Używanie węża ogrodowego podłączonego do kranu jest zupełnie wystarczające do podlewania ogrodu, mycie wężem różnych powierzchni czy przedmiotów zajmie dużo więcej czasu, pochłonie znacznie więcej wody i będzie mniej efektywne niż przy użyciu nawet najprostszej myjki ciśnieniowej. Ponadto, jeżeli w pełni wykorzystamy dostępne akcesoria do myjek typu: dysze ciśnieniowe, szczotki obrotowe, patio cleanery oraz odpowiednią chemię dozowaną podczas mycia, możemy uzyskać efekty nieosiągalne zwykłymi metodami.
Myjki ciśnieniowe można podzielić na dwie grupy ze względu na ich zastosowanie. Zupełnie innego urządzenia potrzebować będzie osoba prywatna, która kilka razy w miesiącu umyje samochód, a innego firma lub myjnia samochodowa, dlatego myjki dzielimy na:
- amatorskie, konsumenckie (hobby)
- profesjonalne
Przy wyborze właściwej myjki ciśnieniowej należy odpowiedzieć na jedno pytanie, czy chcemy wykonywać nią prace profesjonalne i potrzebujemy myjki o dużym ciśnieniu i dużym wydatku wody, którą będziemy mogli pracować od 2 do 8 godzin dziennie? Czy też szukamy myjki, do drobnych prac porządkowych w domu i ogrodzie, której użyjemy raz w tygodniu przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut? To, które urządzenie wybierzemy powinno zależeć od czasu, jaki myjka ciśnieniowa będzie pracować - czy będą to okresy pracy ciągłej, czy sporadyczne użytkowanie? Przy pracy z myjką ciśnieniową profesjonalną nie ma rygorów związanych z czasem działania. Teoretycznie jest ona stworzona do pracy długotrwałej. Trochę inaczej wygląda kwestia myjek do użytku domowego. Tego typu urządzeń możemy używać nawet codziennie, ale w niedługich cyklach czasowych – kilkunastominutowych. Praca podzielona na etapy z wyraźnymi przerwami sprawia, że urządzenie ciśnieniowe nie będzie się przegrzewać, co z kolei zapewni jej dłuższą, niezawodną pracę.
Myjki amatorskie Konsumenckie - jak wskazuje nazwa, kierowane są do odbiorców, którzy będą ich używać w domu „ewentualnie” w niewielkiej firmie. Myjki konsumenckie możemy podzielić na trzy grupy – małe, średnie i duże.
Firma Nilfisk myjki ciśnieniowe amatorskie dzieli na trzy serie ze względu na ich zastosowanie, ciśnienie, wydatek wody i czas użytkowania. Dzięki temu mamy pewność, że wybrana przez nas myjka ciśnieniowa do domu sprosta naszym oczekiwaniom, jednocześnie nie generując zbyt wysokich kosztów utrzymania powierzchni w czystości.
Seria Compact ( MAŁE) – najmniejsze myjki konsumenckie przeznaczone do okazjonalnych prac. Małe, lekkie i poręczne urządzenia, doskonały wybór jeżeli potrzebujesz podręcznej myjki wysokociśnieniowej do najbardziej typowych zadań dotyczących czyszczenia.
Seria Dynamic i Dynamic Power Grip (ŚREDNIE) – średnia klasa myjek konsumenckich, w połączeniu z doskonałą pompą oraz praktycznymi funkcjami, daje solidną myjkę ciśnieniową, która poradzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczenia wokół domu i myciem samochodu.
Seria Excellent (ŚREDNIE) – średnia klasa myjek konsumenckich, bardzo solidnych i zaawansowanych. W połączeniu z doskonałą pompą i silnikiem INDUKCYJNYM oraz praktycznymi funkcjami, daje potężną myjkę ciśnieniową, która wykona wszystkie zadania zawiązane z czyszczeniem zarówno w domu jak i samochodu!
Seria PRO (DUŻE) –to linia najwyższej klasy konsumenckich myjek wysokociśnieniowych. Myjki serii Pro to niesamowite, pół-profesjonalne myjki ciśnieniowe idealne dla tych, którzy szukają najwyższych parametrów pracy i jakości. Ta myjka pomoże Ci poradzić sobie z każdym wyzwaniem czyszczenia z jakim możesz się spotkać w domu i ogrodzie.
Przed pierwszym uruchomieniem myjki warto zapoznać się z dołączoną instrukcją obsługi. Poniżej postaramy się Państwu przedstawić trzy najważniejsze rzeczy związane z prawidłową obsługą myjki ciśnieniowej. Dla prawidłowej i bezawaryjnej pracy myjki trzeba zwrócić uwagę i zadbać o takie parametry: prąd – woda – odpowietrzanie myjki.
Prąd – czyli zasilanie elektryczne
Należy zwrócić szczególną uwagę na sprawność (kondycję) gniazdka elektrycznego do którego będzie podłączona myjka. Gniazdko elektryczne powinno posiadać uziemienie. Przy wyższych modelach myjek, szczególnie z serii Pro należy sprawdzić bezpiecznik do którego podłączone jest gniazdko elektryczne. Im wyższy model myjki z większym silnikiem potrzebujemy większy bezpiecznik, do modeli PRO bezpiecznik powinien być 20C lub 25C z tzw. opóźnionym działaniem.
Stosowanie nieodpowiednich przedłużaczy elektrycznych może być przyczyną powstania zagrożenia i uszkodzenia urządzenia. Źle dobrany przedłużacz powoduje przegrzanie silnika, uszkodzenie wtyczki elektrycznej i wytopienie microswitcha. Przedłużacz należy zawsze całkowicie rozwinąć z bębna, aby zapobiec przegrzaniu.
Wtyczki i gniazdka elektrycznego przewodu zasilającego powinny być w wykonaniu wodoszczelnym.
W przypadku wykorzystania przewodu przedłużającego należy przestrzegać minimalnych przekrojów żył, patrz tabelka poniżej:
Długość przewodu zasilającego |
Przekrój |
|
< 16 A |
< 25 A |
|
do 10 mb |
Ø2.0mm² |
Ø2.5mm² |
10 do 20 mb |
Ø2.5mm² |
Ø3.0mm² |
20 do 50 mb |
Ø3.0mm² |
Ø 4.0mm² |
Woda – filtr wody, wąż ogrodowy, szybko złączka ogrodowa:
Do podłączenia wody do urządzenia zaleca się stosowanie węża ogrodowego wykonanego z tworzywa zbrojonego tkaniną, o średnicy nominalnej co najmniej 1/2 lub 3/4 cala i długości minimum 6 - 7 metrów. Dodatkowo zaleca się zamontowanie na dopływie do myjki dodatkowego filtra wody. Przed podłączeniem węża ogrodowego do urządzenia, należy przepłukać go wodą, aby do pompy myjki nie przedostał się piasek i cząstki innych zanieczyszczeń typu osad – kamień . Filtr wody montujemy na myjce, nie na kranie, aby brudy z węża nie wpadały do pompy myjki!!
BARDZO WAŻNE – proszę na wąż ogrodowy nie zakładać szybko złączki ogrodowej ze aqua stopem, czyli takiej która zamyka wypływanie wody po odpięciu węża z myjki. Na wąż ogrodowy zakładamy szybko złączkę z pustym przelotem wody. Stosowanie węża ogrodowego krótszego niż 6 – 7 metrów i szybko złączki ze stopem może powodować uszkodzenie zawory zwrotnego pompy ciśnieniowej myjki.
Odpowietrzanie:
Podłączając wąż ogrodowy na kran i myjkę, zazwyczaj w wężu ogrodowym jest powietrze!!! Po odkręceniu kranu, woda wpycha całe powietrze z węża ogrodowego do pompy myjki. Im dłuższy wąż ogrodowy tym więcej powietrza wpychamy do pompy myjki. Nie wolno włączać myjki dopóki nie odpowietrzymy prawidłowo urządzenia.
Pamiętaj – powietrze w pompie myjki niszczy ją i uszkadza!!
Jak odpowietrzyć prawidłowo myjkę?
Zalecamy stasowanie dodatkowe zewnętrznego filtra wstępnego, który podłączamy pomiędzy myjką a wężem ogrodowym!!